środa, 2 września 2015

Specyficznie i smacznie – sałatka gyros

Sałatka gyros swoją nazwę zawdzięcza tradycyjnej przyprawie stosowanej w kuchni greckiej, arabskiej i tureckiej. Przyprawa ta jest mieszanką ziół, dzięki której otrzymujemy specyficzny smak mięsa. W skład przyprawy wchodzą takie składniki, jak sól, czosnek, kolendra, gorczyca, papryka słodka, chili, cukier, kozieradka, rozmaryn, tymianek, oregano, cebula, pieprz czarny. Przyprawę gyros stosuje się do różnego rodzaju mięs. Może to być drób, jagnięcina, baranina czy wołowina. Tak przyprawione mięso można poddać dowolnej obróbce termicznej – smażeniu, pieczeniu czy grillowaniu.

Oryginalny grecki Gyros jest daniem składającym się ze specjalnie opiekanego mięsa (wcześniej doprawionego mieszanką przypraw). Najczęściej jest to szynka wieprzowa ale może także to być kurczak, baranina i wieprzowina. Jedynie cielęcina może występować pod postacią mięsa mielonego. W skład potrawy wchodzi także zapiekany placek pita oraz sałatka wiejska, spopularyzowana pod nazwą sałatki greckiej.

Sałatka gyros jest kucharską odpowiedzią na oryginalne danie Gyros. Jest także kulinarną fantazją, ponieważ jest przygotowywana nie różne sposoby. W zależności od preferencji smakowych możemy spotkać się z sałatką gyros przygotowywaną na bazie warzyw świeżych lub marynowanych warzyw oraz z dodatkiem makaronu. Także oryginalny sos czosnkowy jest zastępowany sosem na bazie ketchupu i majonezu. Jest smacznym i bardzo popularnym daniem na wielu polskich stołach. Jedynym ograniczeniem, przy komponowaniu sałatki gyros, jest nasza wyobraźnia i preferencje kulinarne.

Czy wiesz do jakiego dania możesz zjeść sałatkę gyros? Kucharze Napoleona mają kilka pomysłów!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz