środa, 9 września 2015

Sałatka z tuńczykiem – najlepsze pomysły

Wiele osób przepada z smakiem tuńczyka – nic zatem dziwnego, że sałatki z jego dodatkiem cieszą się ogromnym powodzeniem. Są nieodłącznym elementem menu imprezowego, gdyż to znakomity pomysł na przystawkę. Sałatka z tuńczykiem może być podana w kilku wersjach. Można wybrać tuńczyka sałatkowego rozrobionego lub w kawałkach. Można także wybierać spośród puszek z tuńczykiem w oleju lub sosie własnym. Jeśli zależy nam na lżejszej wersji, to oczywiście należy zdecydować się na tuńczyka w sosie własnym. Natomiast jeśli decydujemy się na tego w oleju, to już nie trzeba do sałatki dodawać majonezu.

Można wykorzystać olej z puszki jako dodatek do sosu. Wersji może być mnóstwo, gdyż sałatka z tuńczykiem będzie znakomicie smakować, niezależnie od tego, jakie dodatki zdecydujemy się zastosować. Tuńczyk to na tyle wdzięczny składnik, ze będzie wyśmienicie komponował się smakowo z różnymi warzywami. By sałatka była bardziej pożywna, warto dodać do niej na pewno ryż lub makaron, jajka, ser żółty lub biały, ser feta.

Z tymi wszystkimi komponentami tuńczyk idealnie się łączy. Jeśli chodzi o pozostałe dodatki, to na pewno wyśmienicie smakuje z konserwowymi warzywami – papryką, ogórkiem. By sałatka była lżejsza i zdrowsza, warto zaś ją przygotować na bazie sałaty. O smakowitości sałatki tuńczykowej w dużej mierze przesądza rodzaj wybranego tuńczyka – mamy do wybory tańsze i droższe wersje. Te tańsze to na ogół tuńczyk bardzo rozdrobniony, jeśli więc szukamy lepszego gatunkowo – trzeba sięgnąć po tego z wyższej półki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz