czwartek, 9 lipca 2015

Najważniejszy z sosów

Każda pani domu ma w swoich zbiorach pewien klasyczny zasób przepisów. Pewne potrawy stanowią podstawę innych, bardziej wyrafinowanych i zróżnicowanych przepisów - lecz to wykonanie pewnych podstawowych potraw pozwala na odróżnienie prawdziwego wirtuoza kuchni. Sos beszamelowy należy do najbardziej klasycznych sosów.


Stanowi on podstawę wielu innych kombinacji. Przepis na sos beszamelowy obejmuje dość standardowe i obecne w każdym domu składniki - mleko, mąkę i masło. Cała sztuka polega jednak na jego odpowiednim wykonaniu, Nawet chwila nieuwagi i przerwa w mieszaniu mogą sprawić, że całe przedsięwzięcie kulinarne okaże się katastrofą.

Pozorna prostota składników sprawia, że można do tego sosu podejść ze zbytnią nonszalancją, która może okazać się zgubna w skutkach i zaprzepaścić szansę na jego stworzenie.

Sekret sosu beszamelowego

Sos beszamelowy nosi nazwę od imienia francuskiego markiza, Louisa de Béchameil, który - zgodnie z tradycją  - jako pierwszy wpadł na pomysł jego wykonania. Ponoć nad idealnym efektem pracował aż kilkanaście lat. Beszamel jest stosunkowo prosty w wykonaniu, można go modyfikować przyprawami w zależności od potrawy i znakomicie się sprawdza jako składnik lasagne i cannelloni, dodatek do zapiekanek, warzyw i ryb. Podstawowy przepis na sos beszamelowy to zasmażka z masła i mąki z mlekiem o konsystencji gęstej śmietany. Mąka nie może się przyrumienić, a mleko wlewa się porcjami, cały czas mieszając, by nie utworzyły się grudki. W zależności od potrzeb można do sosu dodawać soli, pieprzu, startej gałki muszkatołowej i soku z cytryny. Szlachetnego smaku dodaje również gotowanie mleka do sosu z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz